4.3          ELEKTRICKÉ MERANIE

 

 

V elektrických staniciach sa merajú rôzne elektrické a neelektrické veličiny potrebné na sledovanie a zabezpečenie prevádzky elektrických staníc, na riadenie a vyhodnocovanie chodu elektrizačnej sústavy a jej jednotlivých častí a v neposlednom rade na zisťovanie množstva odobratej alebo dodanej elektrickej energie. V tejto kapitole sú vysvetlené princípy systémov miestneho a diaľkového merania a koncepcia merania, signalizácie a ovládania elektrickej stanice.

 

 

 

Obsah kapitoly 4.3

4.3.1 Systémy diaľkového merania a signalizácie
4.3.2 Zber a prenos informácií
4.3.3 Koncepcia merania v elektrickej stanici
4.3.4 Otázky ku kapitole 4.3
     

 

 

 

 
 

4.3.1 SYSTÉMY DIAĽKOVÉHO MERANIA A SIGNALIZÁCIE

 

Meranie

V elektrických staniciach sa merajú rôzne elektrické a neelektrické veličiny potrebné na sledovanie a zabezpečenie prevádzky elektrických staníc, na riadenie a vyhodnocovanie chodu ES a jej jednotlivých častí a v neposlednom rade na zisťovanie množstva odobratej alebo dodanej elektrickej energie.

Merané veličiny sa môžu zobrazovať priamo na mieste ako miestne meranie. Meracie prístroje sú umiestnené priamo v rozvádzačoch alebo ovládacích skriniach a/alebo sú sústredené na paneli vo velíne a/alebo sa údaje zobrazujú na monitoroch počítačov, kde je možné na vyzvanie prezerať buď najdôležitejšie merané veličiny elektrickej stanice alebo rôzne ďalšie skupiny údajov.

Ďalej môžu byť merané veličiny prenášané pomocou telemetrických zariadení na vzdialené pracoviská ako diaľkové meranie. Diaľkové meranie je jedným z predpokladov dispečerského riadenia ES, automatizácie rôznych prevádzkových činností a umožňuje bezobslužnú prevádzku elektrických staníc.

V elektrických staniciach sa merajú najčastejšie tieto elektrické veličiny: napätie, prúd, výkon, energia, frekvencia, rozdiel napätí a ich uhol, účinník, sled fáz. Pritom sa ešte môže jednať o veličiny jednosmerné alebo striedavé, jednofázové alebo trojfázové, činné alebo jalové a je možné požadovať meranie okamžitých, stredných (efektívnych), sumárnych, minimálnych alebo maximálnych hodnôt. Okrem použitia merania na zisťovanie hodnôt jednotlivých veličín, slúžia výstupy meracích zariadení aj ako vstupné veličiny ochrán. Merané sú taktiež aj rôzne neelektrické veličiny, ako teplota (oleja, transformátora,...), tlak (SF6, vzduchu,...), otáčky (chladiacich ventilátorov,...), výška hladiny, prietok a podobne.

Pretože väčšina meraní sa týka veličín, ktoré sa nedajú merať priamo (súvisia s vysokým napätím, veľkými prúdmi a pod.), používajú sa prístrojové transformátory (PT), bočníky alebo predradné odporníky, na ktoré je možné pripojiť meracie prístroje. Často sa merané veličiny upravujú pomocou prevodníkov na jednotný signál, aby sa mohli jednoducho diaľkovo prenášať, automaticky vyhodnocovať a spracovávať. Merané veličiny sa nielen zobrazujú, ale sa aj registrujú, ďalej spracovávajú a vyhodnocujú.

 

Signalizácia

Úlohou signalizácie je poskytovať informáciu o stave silových zariadení (rozvodné zariadenia, transformátory, ...). Hlavnú časť signalizácie tvoria signály popisujúce stav spínacích zariadení (vypínače, prípojnícové odpájače, vývodové odpájače). U transformátorov je to tiež signál udávajúci číslo odbočky príslušného vinutia transformátora.

Pri signalizácií stavu spínacích prvkov sa využíva 2-bitová signalizácia, kde každý bit reprezentuje vytvorenie (1) alebo zrušenie (0) kontaktu na opačných stranách dráhy spínacích kontaktov príslušného zariadenia. Potom je možné jednotlivé stavy signalizovať nasledovnými kombináciami:

  • 00 – zariadenie je v medzipolohe,

  • 01 – zariadenie je zapnuté,

  • 10 – zariadenie je vypnuté,

  • 11 – chybový stav.

Pri bezporuchovej prevádzke stav 00 je dočasný a trvá len počas procesu zapínania alebo vypínania spínacieho zariadenia. Trvalá signalizácia stavu kombináciou 00 sa vyskytuje pri strate signalizačného napätia, alebo prerušení signalizačného kábla, alebo pri revízii spínacích prvkov, kedy sú kontakty zariadenia stiahnuté do medzipolohy.

Stav 11 je neprípustný, pretože nie je možné, aby kontakty na oboch stranách spínacieho zariadenia boli súčasne zapnuté. Takáto signalizácia reprezentuje skrat na zariadení alebo poruchu signalizačného zariadenia.

Aj keď sa hovorí o 2-bitovej signalizácii stavu prvku, je dôležité si uvedomiť, že o prvku sa vždy prenáša stavová veta, ktorá v sebe obsahuje údaje nesúce informáciu o identifikácii prvku, informáciu o jeho polohe a informáciu o kvalite signálu.

 

 

4.3.2 ZBER A PRENOS INFORMÁCIÍ

 

 

V elektrických staniciach sa meria značné množstvo veličín a sleduje sa stav mnohých prístrojov a zariadení. Získané informácie sa po spracovaní a vytriedení v krátkych časových intervaloch odosielajú na riadiace dispečingy. Systémy zberu, prenosu a spracovania dát spolu so systémom riadenia sa vo všeobecnosti nazývajú skratkou SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition).

 

Obr. 4.3.1 Tok informácií v elektrickej stanici

 

 

4.3.3 KONCEPCIA MERANIA V ELEKTRICKEJ STANICI

 

Na obr. 4.3.2.je uvedená ako príklad koncepcia merania prúdu a napätia v elektrickej stanici.

 

Obr. 4.3.2. Koncepcia merania v elektrickej stanici

 

Zdroj informácií

Ako zdroj informácií pre prúd a napätie, alebo pre tie elektrické veličiny, ktoré prúd a napätie potrebujú ako vstupné hodnoty (výkon, energia, frekvencia atď.), slúžia prístrojové transformátory prúdu a napätia s výstupom 1A, 5A a 100V, 110V. Majú obvykle pevný prevod, izoláciu tvorí vzduch, olej alebo zalievacia hmota. Slúžia ako zdroj prúdu a napätia pre meranie, ochrany a reguláciu. V nových rozvodniach vn sa používajú napäťové a prúdové senzory (elektronické transformátory). Meranie v napäťových senzoroch je založené na princípe odporového alebo kapacitného deliča s prevodom 10 000:1 (napr. pre napäťovú hladinu 22 kV je fázové výstupné napätie senzora 1,27 V). Meranie v prúdových senzoroch pracuje na princípe Rogowského cievky s výstupom 150 mV.

 

Prevodník

Prevodníky prevádzajú rôzne elektrické veličiny na spoločnú hodnotu s presne definovaným rozsahom. Pôvodne boli určené pre diaľkové meranie ako unifikácia vstupov pre A/D prevodníky. Najčastejšie sú používané prevodníky napätia, prúdu, činného a jalového výkonu, elektrickej práce, frekvencie, fázového rozdielu a otáčok.

Meracie prevodníky menia striedavý prúd 1A (5A) alebo napätie 100V (110V), 1,5 V, 150 mV na jednosmerný vnútený prúd 0 ÷ 5 mA ( -5 ÷ 0 ÷ +5 mA, 0 ÷ 20 mA ) a umožňujú priame pripojenie na miestny informačný systém alebo telekomunikačné zariadenia.

 

Kódovanie a dekódovanie

V analógových systémoch sa kódovaním premieňal meraný prúd 0 ÷ 5mA na frekvenciu a táto sa namodulovávala na nosnú frekvenciu. V diskrétnych systémoch sa pri kódovaní mení meraný prúd 0 ÷ 5mA na binárne hodnoty a tie sa prenášajú v digitálnej forme.

Pri dekódovaní nastáva opačný pochod. Novšie zariadenie používané v elektroenergetike umožňuje po dekódovaní priame pripojenie na riadiace systémy.

 

Vysielač a prijímač

Podľa toho, aká prenosová cesta je použitá, volí sa typ vysielača a prijímača. Vysielač je modulovaný kódovacím zariadením a jeho výstup nadväzuje priamo na prenosovú cestu. Prijímač tvorí protipól vysielača.

 

Prenos

Prenos informácií sa uskutočňuje cez prenosové cesty, ktoré sú definované ako fyzikálne prostredie, v ktorom sa šíri signál. Množstvo prenesených informácií vyjadruje:

  • modulačná rýchlosť, ktorá je definovaná ako počet zmien nosného signálu za jednotku času  (sekundu). Meria sa v baudoch (Bd). Modulačná rýchlosť ešte nič nehovorí o tom, aké množstvo informácií nosný signál  prenáša.

  • prenosová rýchlosť, ktorá udáva objem informácií prenesený za časovú jednotku. Vyjadruje sa v bitoch za sekundu. Prenosová rýchlosť nehovorí  nič o tom, ako rýchlo sa mení nosný signál. (V prípade  dvojstavovej modulácie sa modulačná rýchlosť rovná  prenosovej).

 

Prenos sa málokedy uskutočňuje samostatne, ale združuje sa do prenosových kanálov. Prenosový kanál je súhrn technologických prostriedkov potrebných na vytvorenie jedného spoja. Viac prenosových kanálov tvorí telekomunikačnú cestu, ktorá môže byť realizovaná:

  • po metalických vodičoch cez nízkofrekvenčné telekomunikačné káble,

  • po optických vláknach v samostatných kábloch alebo integrovaných v zemných lanách,

  • vysokofrekvenčne cez fázové vodiče silnoprúdových vedení s nosnou frekvenciou v rozsahu 40 – 650  kHz a šírkou pásma 300 – 2500 Hz,   

  • voľným prostredím  vo VKV pásme 100 MHz, alebo v mikrovlnnom pásme 12 GHz.

 

Miestne a diaľkové meranie

Miestne meranie predstavuje prijatú informáciu, ktorá sa vyhodnocuje priamo na mieste, alebo vstupuje do informačného systému elektrickej stanice. Diaľkové meranie predstavuje prezentáciu v informačnom systéme nadradeného dispečingu.

 

 

 

4.3.4 Otázky ku kapitole 4.3

 

  1.    Vysvetlite koncepciu merania napätia v elektrickej stanici!

  2.    Aké sú dôvody použitia prístrojových transformátorov a ich vstupné a výstupné hodnoty?